Youtube

YouTube’da Para Kazanma: Ödeme Almanın 5 Basit Yolu

Günümüzde YouTube’da Para Kazanma nın çeşitli yolları bulunuyor. Esasen kaliteli bir içerik ve bu konuya ilgi duyan hazır bir kitlenin değeri kesinlikle paha biçilmezdir. Yaratıcı yönünüzü kullanmakta zorlanmıyorsanız ve çok emek harcamaya itirazınız yoksa, YouTube’da para kazanmanız çok da zor olmayacaktır.

YouTube’dan ödeme almak için göz önünde bulundurabileceğiniz birkaç yöntem şunlardır:

 • Öncelikle 1K aboneye ulaşmalısınız. Daha sonra YouTube Partner Programına ( YouTube İş Ortağı Programı ) müracaat edin.
 • Bir Affiliate Marketer haline gelin.
 • Marka anlaşmalarını kullanarak, sponsorlu içeriğinizi oluşturun
 • Satmak istediğiniz ürünü yaratarak, piyasaya sunun.
 • Crowdfunding ( kitle fonlaması) aşamasını hayata geçirin.

1K Aboneye Ulaşarak İş Ortağı Programına Müracaat Etmek

YouTube iş ortağı programına ulaşmada kritik nokta ilk 1000 aboneye ulaşabilmektir. Bunu sağladıktan sonra birkaç önemli nokta daha ortaya çıkar:

 • Sizin videolarınız, YouTube’un reklamcılık ilkelerine uygun olmalıdır. Videonuz son 1 yıl ( 12 ay) içinde herkese açık olarak, en az 4000 saat izlenmiş olmalıdır.
 • YouTube İş Ortaklığı Programına katılabilmek için, uygun bir yerleşim yerinde yaşıyor olmalısınız.
 • Google AdSense hesabına bağlanın.
 • Bütün bu basamakları geçtikten sonra, profilinizin üzerine tıklayın ve youtube’da para kazanma bölümü üzerinden müracaatınızı tamamlayın.

İş ortağı olduktan sonra reklamlar, üyelik ayrıcalıkları ve süper chat gibi çeşitli özellikler yardımı ile para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Para Kazanmak İçin Youtube’da Gereken İzlenme Sayısı Kaçtır?

Videonuzun her bir görüntülenmesi, başına size ödeme yapılmaz. Ödeme alabilmeniz için videonuzda yer alan reklamın izlenmesi ya da tıklanması önkoşulu vardır. Genel bir rakam vermek gerekirse YouTube kanalında 1000 kez reklam görüntülenmesi halinde yaklaşık 18 ABD doları kazanabilirsiniz. Bu rakamı ortalama video görüntülenmesi başına hesaplarsak, 1000 video seyredildiğinde yaklaşık 3 -5 ABD doları kazanabilirsiniz.

YouTube’da Para Kazanmaya Ne Zaman Başlarsınız?

Size ödeme yapılabilmesi için YouTube tarafından belirlenen alt limit 100 dolardır. Bir önceki paragrafta verilen bilgiler dikkate alındığında 1000 video izlenmesinden 4 dolar kazandığınız göz önüne alınırsa, 100 Dolar alt ödeme eşiğine ulaşılabilmeniz için 25.000 video görüntülenmesine ihtiyacınız var demektir.

Bu yöntem size çok uzun göründüyse 1000 aboneye ulaşmadan youtube’da para kazanmaya başlamanın alternatif yolları şunlardır:

Affiliate Marketer Haline Gelmek

Bu amaçla ürün inceleme videoları yapmayı düşünüyorsanız, YouTube ‘da para kazanmanın en kolay yolu şudur:

 • Amazon Associates vb. ortaklık programına sahip bir satıcıya, katılmak için müracaatta bulunun.
 • Müracaatınız kabul edildikten sonra videolarınızda yer alması gereken ürünler için onların önerdiği süreci uygulayın.
 • YouTube videolarınızdaki ürünleri gösterin, inceleyin ve yükledikten sonra bağlantı kurduğunuz pazarlama bağlantılarınızı açıklama alanına yapıştırın. Böylece bir markanın iştiraki olarak, izleyiciler özel bağlantılarınızı tıkladığında ya da ürünü satın aldığında siz de komisyon kazanırsınız.

Amazon Associates gibi kullanabileceğiniz başka platformlar da vardır.

Bu maddede anahtar nokta, izleyicilerinize önereceğiniz marka ve/veya markalarla bağlantınız konusunda açık, net ve doğru bilgilendirme yapmanızdır. Bu amaçla videonuzu çekerken izleyicilerinizi ‘’açıklamadaki bağlantıya’’ yönlendirin.

youtube'da para kazanma
youtube’da para kazanma

Marka Anlaşmaları Aracılığıyla Sponsorlu Bir İçerik Oluşturmak

You Tube’dan ödeme alabilmenin bir başka yolu Affiliate Marketing yöntemi gibi bir marka anlaşması yapmak olabilir.

Sizin kanalınızı takip eden kitleye ilgi duyan şirketler, videonuza anons vermek kaydıyla videolarınıza sponsor olabilir. Ayrıca aynı şirketler ile ürün yerleştirme için de anlaşmalar yapabilirsiniz. Bu aşamada üzerinde önemle durulması gereken anahtar nokta ‘’seyirci’’dir. Takipçi sayısını arttırmanız, sizi destekleyen şirketlerin kitlelere istedikleri şekilde görülme olasılığını arttırır.

Takipçi sayınız artış gösterip de kanalınız da büyüdükçe, markalar sizinle iletişim kurmak için çaba harcayacaktır.

İçeriklerinizi tamamlayan kurumsal ortaklar bulabilmek için Affiliate Marketing sitelerinden yararlanabilirsiniz.

Marka anlaşmalar yapmanın size sağlayacağı avantajlar şunlardır:

 • Toplu ödeme alabilirsiniz.
 • Yapılan her satış için komisyon alabilirsiniz.
 • Belli başlı ürün yada hizmetlere ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

Dikkat: Bir video için onay aldınızsa ya da ürün eşleştirme kullanıyorsanız, videonuzun ücretli tanıtım içerdiğini belirtmek için gelişmiş ayarlar kısmındaki kutucuğu işaretleyerek, YouTube’u bilgilendirmeniz gerekir.

Satmak İstediğiniz Ürünü Yaratarak Piyasaya Sunmak

Takipçi kitlenizi ilgilendirecek bir ürün ya da hizmetiniz olduğunu düşünüyorsanız, bahse konu kişilerin ürünü ve/veya hizmeti bilmelerini sağlayın. Bu amaçla videolarınızda çeşitli bağlantılar bulundurun.

Fiziksel bir ürün satmak için, herhangi bir şey satın almak ya da üretici bulmak zorunda kalabilirsiniz. Bunun yanı sıra e-kitaplar, sanat baskıları ya da sanal sınıflar vb. gibi indirilebilir ürünleri de bu yolla satabilirsiniz.

Reklam yapma aşamasına geçmeden önce güvenli bir ödeme sisteminiz olduğundan emin olun. Prensip olarak kendi ürünleriniz satmak, diğer şirketlere ait ürünleri tanıtmaktan daha zor olsa da bu çalışma ile daha fazla youtube’da para kazanma şansınız olur. Ürün sahibi olmak, gelirin büyük kısmını elinizde tutmak gibi önemli bir avantaja sahip olmanızı sağlar.

Crowdfunding ( Kitle Fonlaması) Aşamasını Hayata Geçirmek

Kitle fonlaması, kanal yayınınızı sürdürebilmeniz için işinize yarayabilecek bir başka kazanç yöntemidir.

2 Temel kitle fonlaması türü vardır:

 • Yinelenen
 • Proje tabanlı

1. Seçenek yani yinelenen kitle fonlaması türü, içerik oluşturanlar için daha uygundur. Bu yöntemde kanalı beğenenler avantajlar ya da özel bir erişim platformuna ulaşmak için çok küçük bir abonelik ücreti öderler.

Ne kadar çok aboneniz olursa, o kadar çok geliriniz olur. Kanal üzerinden yapacağınız birebir sohbetler, sunabileceğiniz özel dersler ya da ticari ürünler kanalınızı görüntüleyen kitleyi kayıt yaptırmak için heveslendirir.

1. Eğer bir proje fikriniz varsa, bu fikir için proje tabanlı bir kitle fonlama kampanyası yapmalısınız. GoFundMe bu konu için verilebilecek iyi bir site önerisidir.

Blog Yazarak Para Kazanmak

youtube'da para kazanma
youtube’da para kazanma

YouTube Üzerinden Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz?

Bu sorunun cevabı her YouTuber için farklıdır. Bu konuyu müzik endüstrisinde olduğu gibi düşünebilirsiniz. Çok hayranı olan ve sürekli çıkış yapan guruplar nasıl 7 rakamlı gelirlere sahip olabiliyorlar ise, milyarlarca takipçiye ulaşabilen YouTuber’lar da 7 rakamlı gelirler elde edebilir.

Bu konuda otorite olan isimlerin pek çoğu yeni YouTube kullanıcılarına Affiliate Marketing önerisinde bulunuyorlar. 2021 yılı itibariyle yapılan bir videoda, doğru nişin kullanılması ve doğru stratejinin uygulanması halinde haftada 500 dolar kazanmanın imkan dahlinde olduğu belirtiliyor.

Sabit Bir Kitleniz Olsun Uzun Vadede Daha Çok Kazanın

Her ne kadar YouTube herkes için fırsat sunan bir yol olsa da, kısa yoldan zengin olma platformu sayılmaz. YouTube’da para kazanmakiçin emek harcamalı, zaman vermeli ve ilgili bir kitle edinmelisiniz.

Bu durum gözünüzü korkutmasın çok fazla pratik yaparsanız, ilk eşik olarak belirlenen 1000 kişilik takipçi kitlesine siz de ulaşabilirsiniz.

Youtube’da Para kazanmak için aklınızda tutmanızda yarar bulunan öğütler şunlardır:

 • Ne kadar çok video hazırlayıp, yüklerseniz izleme saati ve minimum hedef kitlesine erişmeniz o kadar hızlı olur.
 • İçeriğinizi ne kadar belirli bir kitle için niş haline getirirseniz, izleyicilerin abone olma isteği o kadar artış gösterir.
 • Genellikle düşündüren ve eğlenceli videoların izlenme olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle planlama ve prodüksiyon için olabildiğince çaba harcamalısınız.
 • İzleyicinin dikkatini çekmek için uygun bir başlığın ya da çarpıcı küçük bir resmin önemini asla göz ardı etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu