Wordpress

Blogların Olmazsa Olmaz 10 Wordpress Eklentileri

Günümüzde bir web sitesi kurmak wordpress eklentileri ve diğer dikkat çekici nitelikleri sayesinde oldukça kolaydır. Wordpress altyapısı olan web sitesi ve blogların sunduğu en önemli avantajlar arasında kullanım kolaylığı sağlaması ve yüzlerce eklentiyi içerisinde barındırması gelmektedir. Wordpress, kodlama işlemine gerek kalmadan site ve blogun özelleştirilmesini bu eklentiler aracılığı ile gerçekleştirmektedir. Oldukça popüler olan ve sıklıkla kullanılan Wordpress eklentileri şöyledir;

 • Contact Form 7
 • Easy WP SMTP
 • WP Socializer
 • Mail Chimp
 • Lite Speed Cache
 • Akismet Anti Spam
 • Slider Revolution
 • Yoast SEO
 • W3 Total Cache
 • One Signal

Contact Form 7 Wordpress Blog Eklentisi

contact form 7 wordpress eklentisi
contact form 7 wordpress eklentisi

Bir web sitesi ve blog için olmazsa olmaz eklentilerden bir tanesi iletişim formlarıdır. Wordpress alt yapısına sahip olan bir web sitesi hazırlanırken iletişim formları bu tasarımlar içerisinde kendisine yer edinmektedir. Detaylı bir kodlama işlemine gerek kalmadan Contact form 7 eklentisi Wordpress’e eklendiğinde ihtiyaç duyulan iletişim iskeleti oluşturulmaktadır.

Contact form 7 eklentisi ile e-posta, telefon, mesaj ve benzeri birçok nesneye kısa sürede ulaşmak mümkün olmaktadır. Contact form 7 eklentisi için Wordpress blogunda yer alan eklentiler > yüklü eklentiler kısmından gerekli ayarları yapmak yeterli olacaktır. Ayrıca ihtiyaç halinde bu ayarlar kısmından özelleştirme yapılabilmektedir.

Easy WP SMTP Wordpress Blog Eklentisi

easy wp smtp wordpress blog eklentisi
easy wp smtp wordpress blog eklentisi

E-postaların SMTP sunucusu üzerinden yapılandırmaya ve göndermeye yarayan Easy WP SMTP, oldukça önemli eklentiler içerisinde yer almaktadır. Easy WP SMTP eklentisini kullanarak kısa sürede e-posta göndermek mümkündür. Gönderilen ve alınan e-postaları idare etmek için Wordpress bloguna bağlama işlemi uygulanabilir. Böylece posta sunucu ile sorunsuz bir bağlantı gerçekleştirilebilir.

Alıcılara güvenli bir e-posta gönderimi gerçekleştirebilmek Easy WP SMTP eklentisi aracılığı ile olmaktadır. SMTP ayarları sayesinde ayarlar dışa ve içe aktarılabilmekte ve böylece e-postaların başarılı bir şekilde gönderilip gönderilmediği denetlenebilir. Wordpress blogunun kontrol paneli üzerinden Easy WP SMTP eklentisi aktif hale getirilebilir.

WP Socializer Wordpress Blog Eklentisi

wp socializer wordpress blog eklentisi
wp socializer wordpress blog eklentisi

WP Socializer eklentisi ile web sitesinde yer alan içerikler sosyal medya ağlarında kolaylıkla paylaşılabilmektedir. Wordpress blogunun ara yüzünde yer alan butonlar aracılığı ile sitede yer alan içerikler kısa süre içerisinde sosyal medya ağlarında yayınlanmaktadır. Bu butonlar ile paylaşım yapmak site sahipleri için oldukça önemlidir. Çünkü bu butonlar ile sitenin organik trafiğini artırmak mümkündür. İçerikler paylaşıldıkça daha fazla organik ziyaretçiyi web sitesine gelecektir. Bu eklentinin getirdiği bir diğer avantaj ise web sitesinde paylaşılacak olan link sayısının artacağıdır. Dışarıdan gelen linkler ile birlikte web sitesi oldukça tanınır bir durumda olacaktır.

Mail Chimp Wordpress Blog Eklentisi

mail chimp wordpress blog eklentisi
mail chimp wordpress blog eklentisi

E-posta pazarlama yöntemi sayesinde markaların tanınır olma durumları ve geniş kitlelere ulaşabilmeleri mümkün olmaktadır. Günümüzde oldukça fazla kullanıcısı olan Mail Chimp eklentisi de potansiyel kitleye gönderilebilecek e-mail pazarlama sistemlerinden birisidir. Wordpress eklentilerinden birisi olan Mail Chimp basit ve kolay bir kullanım imkânı sunmaktadır.

Mail Chimp servisini kullanarak e-posta listesi oluşturulabilmektedir. Bu servis sayesinde tek bir seferde 1000’den fazla kişiye e- posta gönderilebilir. Mail Chimp ile bu gönderilen e-postaların okunup okunmadığı, spam olarak kaydedilip kaydedilmediği ve benzeri birçok şey kontrol edilebilir. Toplu ve ücretsiz bir servis olduğu için sıklıkla kullanılan Mail Chimp ile kullanıcıların e-posta aboneliğine kayıt olunması sağlanabilir.

Lite Speed Cache Wordpress Blog Eklentisi

lite speed cache wordpress blog eklentisi
lite speed cache wordpress blog eklentisi

Web sitesinde yer alan tüm optimizasyonları tek bir panelden kontrol etmeye yarayan Lite Speed Cache eklentisi ile işlemler hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Hem web sitesinin hızını hem de kullanıcı memnuniyetini dengede tutabilmek için bu eklentiyi kullanmak oldukça önemlidir. Ayrıca Lite Speed Cache, Google’da Wordpress blogunuzun daha ön planda olmasını sağlamaktadır.

Wordpresse giriş yaptıktan sonra eklentiler kısmından aktif edilen bu uzantı ile gerekli işlemler yapılabilmektedir. Lite Speed Cache wordpress eklentisi ile sayfadaki ön bellek temizliği ve tarayıcı ön bellek temizliği gibi konularda destek alınabilir. Sunduğu hizmet içeriğine göre oldukça önemli olan bu eklentiler Wordpress blogların arayüzlerinde bulundurulabilir.

Akismet Anti Spam Wordpress Blog Eklentisi

akismet anti spam wordpress blog eklentisi
akismet anti spam wordpress blog eklentisi

Spam yorumlarını filtrelemeye yarayan Akismet Anti Spam eklentisi ile yorum denetiminde kolaylık sağlanabilmektedir. Bir web sitesinde yer alan yorumların denetlenmesi ve temizlenmesi oldukça zorlayıcı bir durum olabilmektedir. Saatlerce süren bir işlemden kurtulabilmek Akismet eklentisi ile mümkün olmaktadır. Akismet eklentisi kurulduktan sonraki süreçte spam olan yorumlar kısa sürede denetlenebilmekte ve yakalayabilmektedir.

Akismet eklentisi ile web site güvenirliği üst düzeye çıkarılabilmektedir. Web sitesinde yer alan birçok bölüme arzu edilmeyen yorumların gelmesini engelleyen bu uzantı ile siteniz ve e-postalarınız spam mesajlarından arındırılmış olacaktır. Akismet’i kullanabilmek için Wordpress blogundaki bu eklenti bölümünü aktif etmek yeterli olacaktır.

Slider Revolution Wordpress Blog Eklentisi

slider revolution wordpress blog eklentisi
slider revolution wordpress blog eklentisi

Slider Revolution Wordpress eklentisi, web sitenizde özel kaydırmalar yapabileceğiniz içerikleri sunmaktadır. Slider Revolution eklentisini özel yapan birkaç özellik bulunmaktadır. Bu özellikler;

 • Web siteniz için boyutlandırma, düzenleme ve duyarlılık seçenekleri içermektedir. Kullanılan cihaza göre içeriklerin boyutları optimize edilmektedir.
 • Özel kaydırıcılar oluşturmasının yanı sıra web sitesinde gezinme okları, özel yazı tipi, arka plan ekleme, slayt geçişleri ve daha fazlasını yapmak için seçenek sunmaktadır.
 • Slider Revolution seçeneği ile birlikte benzersiz animasyonlar, yazı stilleri ve zamanlama gibi alternatif içeriklere ulaşılabilir.
 • Slider revolution eklentisini kullanabilmek için kopyası satın alınabilir veya eklentinin kendisi yüklenebilir. Wordpress blogunun eklenti kısmından bu servisini kopyası bulunabilir veya dosyası indirilebilir.

Yoast SEO Wordpress Blog Eklentisi

yoast seo wordpress blog eklentisi
yoast seo wordpress blog eklentisi

Wordpress eklentileri arasında ilk sırada yer alan Yoast SEO, Google’da üst sıralarda gözükebilmek adına oldukça önemlidir. Yoast SEO, hem web site ziyaretçileri için hem de arama motorunda üst sıralarda olabilmek adına faydalanabileceğiniz bir eklentidir. Yoast SEO Wordpress eklentisi web site sahibine ve kullanıcılarına şunları sunmaktadır;

 • Arama sonuçlarında web sitenizi üst sıralarda göstermektedir.
 • Arama motoru optimizasyonunun sitenizdeki içerikleri anlamaya yardımcı olmaktadır. Anahtar kelime ve benzeri birçok içerik için zengin sonuçların ortaya çıkmasını sağlamaktadır.
 • Okunabilirlik ve SEO analizini en iyi şekilde gerçekleştirmektedir.

W3 Total Cache Wordpress Blog Eklentisi

w3 total cache wordpress blog eklentisi
w3 total cache wordpress blog eklentisi

Web sitenizin performansını artırmak için geliştirilen bir önbellek servisi olan W3 Total Cache, geç yüklenen sayfayı küçük boyutlar haline getirmekte ve önbellekte sunmaktadır. W3 total Cache ile gerçekleştirilen içerikler;

 • Site performansında artış
 • Google sıralamasında üst sıralara çıkmak
 • Site yüklenme hızının düşmesi ve ziyaretçi trafiğinde artış

One Signal Wordpress Blog Eklentisi

one signal wordpress blog eklentisi
one signal wordpress blog eklentisi

Kullanıcıları web sitesine çekmek için kullanılan One Signal eklentisinin kurulumu oldukça kısa sürmektedir. One Signal, ziyaretçileri siteye yöneltebilmek için hedefli push bildirimleri göndermektedir. Web site ziyaretçileri siteden ayrıldıktan sonrada push bildirimleri almakta ve böylece siteye tekrar geri gelmektedir.

One Signal Wordpress blog eklentisinin sunduğu özellikler ise şöyledir;

 • Masaüstü ve Android’de rahatlıkla kullanılabilir.
 • Otomatik bildirim yayınladığı için hatırlatıcı görevini üstlenmektedir.
 • Siteye gelen ziyaretçilere farklı mesajlar yollamayı sağlamaktadır. Daha etkili mesajlar sayesinde kullanıcılarda artış gözlemlenebilir.
 • Gerçek zamanlı analiz yapmayı sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu