Genel

Niche Blog Nedir? Niche Blog Konusu Nasıl Tespit Edilir? 2022

İşletme kökenli ve genelde başına eklendiği her alana özgülük ekleyen niche blog kelimesi bloglar için de uzun zamandır kullanılır durumdadır. Herkesin bildiği, yaptığı veya yazdığı bir konuda yeniden ve farklı olduğunu düşündüğünüz bir şeyler ürettiğinizde bile istediğiniz sonuca ulaşamama ihtimaliniz çok yüksektir.

Daha somut hali ile örneklemek gerektiğinde şampuan üreten sayısız firmanın olması şampuan üretemeyeceğiniz anlamına gelmez. Ama üzüm çekirdekli ve doğal şampuan üreten tek firma olmanız bu konudaki eksikliği ve talebi değerlendirmede fırsatı yakalamanız demektir.

Niche pazarların en büyük getirisi uzun süre boyunca alanda tek olmanın avantajıyla pazarın kaymağına hakim olmaktır. Bloglar için ise en çok aranan ve kısıtlı sayıda bilgi bulunan bir alandaki ender bloglardan birisi olmayı başarmaktır. Bu sayede tıklanma ve getiri elde etme imkanı yükselir.

Niche Ne Demektir?

Kelime anlamına bakıldığında oyuk, uygun olan şeklinde bir karşılık elde edilebilir. Uzun zamandır niş kelimesi anlamının dışında veya paralel çeşitli alanlarla içiçe kullanılır. Pazar türleri arasında bulunan ve henüz kimsenin fark etmediği, tespit edilmemiş, sınırlı sayıda ilgileneni olmasına karşın hala hayata geçirilmemiş bir hizmet, iş veya kolu anlatmak için kullanılır.

Blogların başına eklendiğinde ise sektörde bilinen ve adı aramalarda ilk çıkan sayfalardan farklı bir konuda bilgi sahibi olmak ve bunu web sitesine dönüştürmek şeklinde düşünülebilir.

niche blog açmak
Niche blog ile anlatılmak istenen kelimenin kökeninden ve kullanımından yola çıkıldığında temelde mantık olarak aynıdır.

Niche Blog ile Ne Anlatılır?

Niche blog ile anlatılmak istenen kelimenin kökeninden ve kullanımından yola çıkıldığında temelde mantık olarak aynıdır. Henüz kimsenin üzerinde içerik oluşturmadığı veya sınırlı sayıda kişinin ilgisini çekmesinden kaynaklı arama sonuçlarında fazla sonuç vermeyen bir konuya odaklanmaktır. Blog belirlenen azınlık konuyla alakalı olduğundan sadece bu konuya ilgisi olan ve sınırlı içerik eklenmiş olmasından dolayı bilgi bulmakta zorlananların uğrak mekanı haline gelebilir. Bunun için kurulumundan alan seçimine ve büyütülmesine kadar sabırla emek vermek gereklidir.

Niche Blog Nasıl Aranmalıdır?

Sahip olmak istediğiniz ve niş konumda bulunan bir konuyla alakalı içerikler üretmek istediğinizde bunun için iyi bir araştırma sürecine girilmelidir. Çünkü arama motorlarında oldukça geniş ve zengin içerik bulunması üzerinde az çalışılmış konuların bulunmasını zorlaştıran en büyük etmendir. Bunun için en bilindiklerin dışında neler olabileceğini düşünerek ve bu alanda arama motorlarında hakimiyeti olan sayfalar olup olmadığını kontrol ederek işe başlanmalıdır. Eleme yapmak veya hangisinin olabileceğini düşünmek kişisel ilgi alanlarından başlandığında daha kolay ve keyifli olabilir.

Niche Blog Konusu Nasıl Tespit Edilir?

Konunun tespit edilmesinde ilk olarak arama kelimelerini tespit etmek önemlidir. Belirlenen anahtar kelimeler arama motorlarına yazılarak çıkan sonuçların rakamsal değerlerinden bile hareket edilebilir.

Konuyla alakalı yeterli bilgisi bulunmayanlar için yeterli gelebilecek bir adım olsa da aramaları istatistiksel düzeyleriyle raporlayan Google Keyword Planner tarzında kolaylaştırıcılardan destek alma yoluna da gidilebilir. Bu sayede aramalarda az çıksa bile alanın araştırmaya değer olup olmadığı açısından fikir sunabilecektir.

Niche Blog Nasıl Oluşturulur?

Belirlediğiniz anahtar kelimenin oluşturacağınız blog için uygun olduğuna karar verdikten ve aranma sonuçlarından emin olduktan sonra oluşturma aşamasına geçilmelidir. Atlanmaması gereken detayların başında anahtar kelime ve alan adı uyumu bulunur. Çünkü anahtar kelimenizle alan adınızın uyumlu olmaması hem akılda kalmanızın önüne geçer hem de aranma sayılarınızın artmasını engelleyici görev görür. Bundan dolayı oluşum aşamasında gözden kaçırılmamalıdır.

niche blog nasıl oluşturulur?
Niche Blog Nasıl Oluşturulur?

Niche Blog Nasıl Şekillendirilmelidir?

Alan adı ve anahtar kelime uyumunu da yakaladıktan sonra şekillendirme ve dikkat çekici hale getirme aşamasına gelinir. Tercih edilen alana bağlı şekilde yazıların veya içeriklerin nasıl olması gerektiği üzerinde araştırmalar yapılmalıdır. Daha önce fazlaca ele alınmamış konulardan seçildiğinden örnek bulma şansı düşük olsa da benzer alanların farklı yansımalarına bakarak nasıl ilerleneceği konusunda fikir edinmek fayda sağlayacaktır. Yazı, video, yazıların şekli, dili, nasıl bir dizayna sahip olacağı tarzındaki soruların cevaplarını netleştirmek gerekecektir.

Niche Blog Yazıları Farklı Mı Olmalıdır?

Niche denilince akla farklı, özgün ve keşfedilmemiş bir alan geldiğinden içeriklerin oluşturulmasında da böyle bir yol izlenmesi yaygındır. Ama unutulmaması gereken küçük bir detay okuyucular açısından büyük bir detay olabilir. Zaten hakkında az konu, içerik veya bilgi bulunan bir konuda yazarken özgün olmak adına anlaşılmayan, ziyaretçilerin fayda sağlayamayacağı bir format oluşturmak yarardan fazla zarar getirecektir. Bunun için farklı olmasının yanında ziyaretçilerin yeniden gelmesini ve yararlanmasını da amaç haline getirmek önerilir.

Niche Blog Konusu Hakim Olunan Bir Alan Mı Olmalıdır?

Alan ve konu araştırmalarında farklı olması ve niş içerikler barındırması istenirken cevaplanması gereken birkaç sorudan birisi yazarın konuya ne kadar hakim olduğudur. Alanında uzman birisi için özgün konu bulmak daha kolay olacağından bu yoldan ilerlemek kısa sürede fazlaca verim anlamına gelebilir. Ama konu fark etmeksizin her alanda içerik üretebilen ve çok yönlü çalışan kişilerin böyle bir ayrıma gitmesi gerekmeyebilir. O nedenle blogunuzun üzerinde her zaman çalıştığınız konulardan bir tanesi içinden seçilmesi veya seçilmemesi kişisel bir tercihten ibarettir.

Niche Blog Neden Önemlidir?

Az bilgi bulunan, içerikleri sınırlı olduğundan aramalarda tatmin edici içerikler sunmayan birçok konu olabilir. Arama motorlarına yazıldığında milyon hatta daha fazla sonuç veren, aranan konuyla alakalı sayısız uzman ve adını duyurmuş sitenin olduğu konular da vardır.

Diğer blogların yıllarca uğraştıkları, üzerinde çalıştıkları ve belli bir kitleye ulaştıkları konuları benzer şekilde ele almak uzun vadede bile getirisi düşük bir iştir. Ama blogunuzun kısıtlı kişiye ve ilgi sahibi bireylere yönelik her yerde bulunmayan bilgiler içermesi daha kıymetlidir.

Niche Blog Bilinirliği Nasıl Artırılır?

Bilinirliği artırmak adına tıklanma sayılarının üzerinde çalışmak gerekir. Bunun olması kısa sürede gerçekleşecek kadar kolay değildir. Teknik, uygulama, gelişim ve strateji bazlı çok yönlü hareket ederek ve ihtiyaç duyulduğunda profesyonel destek alarak blogunuzun büyütülmesine odaklanmak en doğrusudur.

Blog Nasıl Kurulur?

Niche Blog Sahiplerinin Seo Bilgisi Nasıl Olmalıdır?

Hangi türde olursa olsun blogu bulunan ve gerçek anlamda bu konuda ilerlemek isteyenlerin seo bilgisinin bulunması olmazsa olmazdır. Çünkü aramalarınızın artması, bilinirlik, reklam veya tanıtım söz konusu olduğunda ilk önünüze çıkan başarı kriteri seo bilgisidir. Aksi durumda ilerlemek ve zaten henüz az bilinen bir alandaki blogu tanınır yapmak daha da zor hale gelebilir.

Niche Blog veya Genel Blog Avantaj Kıyaslaması Nasıldır?

Herkesin bildiği ve artık üzerine ne eklenirse eklensin belli bir kitleden daha fazlasına ulaşamayacak bir blogunuzun olması bazen yeterli gelmeyebilir. Bunun yanında daha özel ve sadece alan uzmanlarının dikkatini çeken bir blog sahibi olmak belli stratejiler geliştirildiğinde oldukça değerli bir blogun sahibi olmanız anlamına gelebilir.

Niche Blog Oluşturmanın Riskleri Nelerdir?

Yeterince tanınmayan ve henüz belirli bir hedef kitleye ulaşmamış bir alan olması belli başına bir risk oranını beraberinde getirir. Ama en bilinen sitelerin bile zamanında bu risklerden daha fazlasını taşıdığını unutmadan geliştirmeye odaklanılmalıdır.

Niche Blog Konusunda Uzman Desteği Alınmalı Mıdır?

Her zaman uzman desteği almak, doğru kişilerle çalışmak daha kısa sürede hedefe ulaşmak açısından hızlandırıcı etkide bulunur.

Niche Blog ve Reklam Kazancı İlişkisi Nasıldır?

İstenilen aşamaya gelindikten sonra blogunuzun oldukça yüksek reklam gelirleri elde etmemesi için herhangi bir neden bulunmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu