Genel

Google Analyticste Organik Trafik Nedir ?

Harika bir web sitesi sürekli gelişir. Bir web sitesi yapıp öylece bırakamazsınız; web sitenize organik trafik çekme yarışında bir adım önde olmak için kullanıcı kazanımını, etkinliği ve SEO sıralamalarını izlemek önemlidir. Bu sürecin başlangıç noktası ve belki de en önemli kısmı, web sitenizin organik trafiğini anlamak, çözümlemek ve geliştirmektir.

Google Analytics, geliştiricilerin ve web sitesi sahiplerinin kitlelerini anlamalarına yardımcı olan gelişmiş bir araçtır: nereden yönlendirildikleri, ne kadar süre kaldıkları ve en çok hangi sayfaları ziyaret ettikleri bunlardan birkaçıdır.

Google Analytics’in kullanıcılarına sağladığı temel terim ve metriklerden biri organik arama verileridir. Bir izleyici reklamların veya doğrudan pazarlama girişimlerinin yardımı olmadan web sitenize geldiğinde, bu organik trafik olarak sınıflandırılır. Bu, esasen kullanıcının web sitenizi özellikle aradığı veya web sitenizin arama motoruna girilen belirli terimlere yanıt olarak ortaya çıktığı anlamına gelir.

Organik Trafik Neden Önemlidir?

En yaygın ve güvenilir müşteri edinme yöntemidir.

Organik trafik, bir şey arayan ve ardından arama sonuçlarında web sitenize veya Web sayfanıza tıklayan kişi sayısını ifade eder. Bu, web sitenizin izleyici için bir kaynak veya çözüm olarak hizmet verdiği anlamına gelir. Bu organik keşif, muhtemelen onların güvenini artıracak ve güvenilirliğinize katkıda bulunacaktır.

Hedef kitlenizi daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

Organik bir arama, insanların web sitenize geldiklerinde ne aradıklarını size söyler. Örneğin, bir seyahat blogu web sitesiyseniz ve organik arama verileriniz, web sitenizin keşfedildiği en yaygın kelimenin ‘bütçeyle seyahat etmek’ olduğunu gösteriyorsa, bu size hedef kitlenin ilgi alanları hakkında bilgi verir.

Web Sitesi Trafiğinin Diğer Bazı Biçimleri Nelerdir?

Bunu daha iyi anlamak için, diğer birkaç trafik biçimini ve bunların organik olanlardan nasıl farklı olduğunu belirleyelim:

Ücretli Trafik:

Bu, Arama Motoru Sonuçları Sayfasındaki (SERP’ler) ücretli reklamlar aracılığıyla web sitenize yönlendirilen trafiği içerir.

Doğrudan Trafik:

 Bir kullanıcı web sitenizin URL’sini manuel olarak girdiğinde veya bilinmeyen ancak doğrudan bir kaynaktan geldiğinde, doğrudan trafik altında sayılır.

Yönlendirme

Web sitenizi diğer web sitelerine ve platformlara bağlayan interlinking, backlinking ve seed linking potansiyel olarak bazı yönlendirmelere yol açabilir. Bunlar Google Analytics’te yönlendirme yönlendirmeleri olarak değerlendirilir.

Sosyal Kaynaklı:

Instagram, Facebook, Twitter, Pinterest gibi farklı sosyal medya platformları aracılığıyla web sitenize gelen trafik, Google Analytics’te ‘sosyal’ kategorisini oluşturur.

Görüntülü Trafik:

Bu, farklı banner ve görüntülü reklamlar aracılığıyla gelen hedefli trafiği ifade eder.

E-posta trafiği:

Her zaman kullanılan bir araç olan e-posta pazarlaması da çok fazla trafik yaratır. Bu, bir web sitesinde başka bir görüntülenme kaynağı oluşturur.

google analyticste organik trafik nedir?
google analyticste organik trafik nedir?

Organik Trafik Nasıl Artırılır?

Organik trafik herhangi bir web sitesinin büyümesi ve gelişmesi için son derece önemli olduğundan, veriler üzerinde bir sekme tutulmalı, iyileştirme alanları belirlenmeli ve daha fazla organik trafik elde etmek için web sitesini sürekli olarak geliştirmeye çalışılmalıdır.

Burada dikkate alınması gereken dört önemli ipucu ve nokta şunlardır:

Alakalı içerik yayınlayın (bloglar aracılığıyla)

İnsanların içeriğin kral olduğunu söylemesinin bir nedeni var. Web sitenizi oluşturan, inşa eden ve bir arada tutan şey içeriktir.

İçerik okuyucunun/izleyicinin amacına hizmet eder. Çözüm sunmaya ve kullanıcının aramasına değer katmaya odaklanmalıdır.

Her zaman güncel olmalı: Güncel anahtar kelimeler ve içerikler büyük organik erişim ve trafiğe sahiptir.

Anahtar kelimeler ekleyin

Anahtar kelimeler, organik trafiğin bir web sitesine yönlendirilmesinde önemli bir rol oynar. Aslında, bir arama ile sonuç arasındaki tek bağlantıdırlar. İçeriğinizdeki anahtar kelime yoğunluğunu artırmanın harika bir yolu, kendinize “Bu Web sayfasına ulaşmak isteyen bir kullanıcı neyi arar?” diye sormaktır. Cevap, doğru anahtar kelimeyi belirlemenize yardımcı olacaktır.

Geri Bağlantılar Alın

SEO dünyasında geri bağlantılar, tarayıcı listeleme sıralamasını artırmak ve daha fazla trafik oluşturmak için gizli ancak etkili bir araçtır.

Niche Blog Nedir?

SEO’ya odaklanın

Dijital ve teknoloji dünyasında içerik ve SEO çok önemlidir. SEO’ya kapsamlı bir şekilde odaklanmak önemlidir. Anahtar kelime yoğunluğu, geri bağlantılar, teknik SEO, alt özellikler, hepsi organik trafik çekmede çok fark yaratır.

Sonuç olarak, organik trafik ne kadar yüksek olursa, web sitesi hem tarayıcının hem de kullanıcının gözünde o kadar iyi ve güvenilir hale gelir. Bir SEO şirketi, önemli olanın web sitenize müşteri gözüyle yaklaşmak olduğu konusunda hemfikirdir. Bunlar, web sitenizdeki organik trafiği artırmanıza ve web sitenizi yüksek faydaya sahip hale getirmenize yardımcı olacak ve böylece diğer doğrudan kullanıcı kanalları söz konusu olduğunda bile otomatik olarak daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu