Genel

Blog Nasıl Kurulur, Blog Açmak için 5 Neden? Blog Yazarları Aylık Ne Kadar Kazanıyor?

Eğer internette para kazanmak için farklı girişimler amaçlıyorsan blog açmak, başlaması en basit ve düşük maliyetli projelerinizden biri olabilir. İster hobi amaçlı bir başlangıç yapın isterseniz para kazanmak için yatırım hedefiniz olsun, sizin geliştirdiğiniz bir blog sitesi sizi dijital anlamda geliştirecek ve tecrübe sahibi yapacaktır. Ayrıca pek çok girişimcinin blog siteleri açarak kendi geçimlerini sağlayacak kadar gelir elde ettiğini de hatırlatalım.

Bilindiği üzere internet, dünya çapında popülerleşmeye başladığı günden beri insan hayatının neredeyse tüm bölümlerine dokunan bir fenomen. Sağlıktan eğitime, ticaretten eğlence hayatına kadar birçok alanda aktif olarak kullandığımız internet, birçok insana da gelir sağlamasıyla ünlü. 1990’larda Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan ve “.com Balonu” ya da “Dot-Com Balonu” olarak bilinen bu yeni sektör artık ülkemizde de büyük ilgiyle karşılanmakta.

Öte yandan, internetin ülkemizde 1993 yılında başlaması, internet temelli sektörlerin gelişmesini Türkiye’de daha geriye atmıştır. Ancak 2000’li yılların başında yazılım sektörü ile birlikte İnternet sektöründe Türkiye, gerekli teknolojik gelişmeleri takip ederek sektör’de önemli bir pazar payına sahip olmaya başlamıştır. Bu yazımızda, blog açmak için adımlar, blog sitesi üzerinden nasıl para kazanılır üzerine ipuçları ve blog açmak için ne kadar para (sermaye) gerekli tüm ayrıntıları ile anlatmaya çalışacağız.

blog açmak ve blog kurmak
blog açmak yeni bir başlangıç ve deneyimdir..

Blog Nedir, Ne İşe Yarar?

Aslında İngilizce olan blog kelimesinin Türkçe karşılığı günlük ya da güncedir. En başta, insanların teknik bilgiye ihtiyaç duyulmayan, kişisel konularda, kendi istedikleri şekillerde yazıp, bunları istedikleri şekillerde yayınlayabildikleri internet sayfaları olarak ortaya çıkmışlardır. Kişisel konuların yanında, ekonomi, siyaset, tasarım, vb. konularda yazılan temasal bloglar; belli bir konu etrafında birleşmiş ve üyeliğe bağlı insanların yazdıkları topluluk blogları; şirketlerin ürün tanıtımı, iş ilanları ve diğer haberlerini ve duyurularını yapmak için açtıkları kurumsal blogları da yaygınlaşmıştır. Formata göre değişmekle birlikte her yazının sonunda gönderim tarihi ve yazan kişinin ismi/rumuzu da bulunmaktadır. Yazarın/blogun sahibinin isteğine göre yorumlara da açık olabilen bloglar, günümüzde internet içeriğinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır.

Daha önceleri basit arayüzler ile yazılıp güncellenirken, günümüzde daha modern yazılımlar ve altyapılar kullanılarak daha kullanıcı dostu, daha estetik ve daha güvenli bloglar oluşturulabilmektedir. Bu modern yazılımların en popülerleri ise WordPress, Joomla, Drupal gibi yazılımlardır.

Blog açmak için gerekli adımlar

Blog Açmak İçin 4 Adım Yeterli

Bir blog açmak işinizi insanlara daha iyi tanıtmanızı sağlayacağından, modern dünyanın neredeyse bir gerekliliği haline geldi. Peki, bir blog sitesini nasıl kurarsınız? Blog açmak için neler gereklidir? İşte sizler için adım adım bir blog kurulum rehberi.

İlgi Çekici Bir Konu Bulmak:

İlgi çekici ve sınırları belli olan bir konu bulmak, blog kurarken size çok yardımcı olur. Bir ürün mü satmak istiyorsunuz? Belki de sadece ilginizi çeken bir konuda yazılar yazacaksınız. Ya da kendinizden ve hayatınızdan bahsedeceğiniz bir blog olacak. Bunu belirlemek, sonraki adımlarda ihtiyacınız olan şeyleri belirlemenizi bir hayli kolaylaştırır.

Bir Blog Platformu Seçin:

Bu adımda blogunuzu kurmanıza ve onu kontrol etmenize yardımcı olacak bir blog yazılım platformunu seçeceksiniz. En popüler blog yazılımları arasında WordPress, Blogger, Tumblr, Ghost gibi yazılımlar vardır. Gelin bunları birlikte inceleyelim:

  1. WordPress:

WordPress blog açmak için en iyi araç olabilir. Şu an dünyada en çok kullanılan, kullanıcılarına farklı amaçlar doğrultusunda internet siteleri kurmasına imkân sağlayan bir blog yazılımıdır. Ücretsiz oluşu, birçok kişiselleştirme olanağı sunuşu, e-ticaret desteği gibi özellikleri bu popülerliğin arkasındaki en büyük sebeplerdir. Kullanımının da oldukça kolay olması sebebiyle yeni başlayan kullanıcılar için en uygun yazılım olabilir. Birçok dili destekliyor oluşu, global düşünen kişiler için de büyük bir avantaj.

  • Blogger:

Blogger; basitliği ve kullanım kolaylığıyla ön plana çıkan bir blog platformudur. Taslaklar, içerik üretim ve analiz araçları da sunan bu ücretsiz platform, blog gönderilerinize fotoğraf, video gibi medyaları da eklemeniz konusunda size yardımcı olur. Bütün bunlara ek olarak, Blogger’ın arkasında Google gibi bir teknoloji devinin de durduğunu hatırlatalım.

  • Tumblr:

Tumblr, 2007 yılında kurulan bir blog ve sosyal medya sitesidir. Blog yazılarına ek olarak, multimedya ve diğer içeriklerin de paylaşılmasına izin veren Tumblr, diğer platformların olduğu gibi bir hayli fazla kişiselleştirilebilir. Büyük ölçüde ücretsiz olan platform, daha gelişmiş özellikleri için cüzi bir miktar para talep etse de tamamen ücretsiz olarak da verim almak mümkün.

İpucu: Tumblr; blok açmak için en kolay ve hızlı sistemlerin başında gelmektektir.

wordpress i̇le blog açmak için önemli sebep: kullanılabilirlik, destek ve güncellektir.

Bir Domain İsmi ve Domain Sağlayıcısı Seçin:

Örneğin WordPress’te bir blog açmak için bir domain ismine ve domain sağlayıcı bir şirkete ihtiyacınız var. Domain isminiz, internet tarayıcısında görünen isminiz olacaktır. (Örneğin, dondurma satan bir şirketin ismi dondurmasatıcısı.com olarak gözükecek.) Kısa, akılda kalıcı ve açıklayıcı bir isim olması sizin için avantajlı bir durumdur. En popüler domain isimleri .com’la bitiyor olsa da, .net, .blog gibi isim uzantıları da kullanmak mümkündür.

Domain isminizi seçtikten sonra, ve daha önce kullanıp kullanılmadığını öğrendikten sonra (internette domain ismi sorgulamak için whois.com’u kullanabilirsiniz), bir domain sağlayıcısı seçmeniz gerekiyor. Kullanışlı, güvenli, müşteri desteği güçlü bir domain host (domain sağlayıcısı) kullanmanız sizin için en kârlı yatırımlardan birisi olacaktır.

Blog Tasarımınıza Karar Verin:

Blogunuzu tasarlarken amacınıza uygun olmasının yanında, tasarımının sade olmasına, blog içerisinde aranılan şeyin kolayca bulunabilecek olmasına ve ilgi çekici olmasına dikkat etmelisiniz. Amacınıza uygun kullanılmayan temalar, kullanıcıların işini zorlaştıracak ve size negatif geri dönüş olarak gelecektir. Aynı zamanda çok kalabalık safalar, karmaşık haritalar gibi durumlar da bu negatif geri dönüşleri arttıracaktır.

Blogunuzun İçini Doldurmaya Başlayın:

Ana sayfanızı, “hakkımızda” sayfasını ve diğer alakalı bölümleri doldurmanız blog yaratma işleminin olmazsa olmazlarındandır. Bu kısımları olabildiği kadar düzgün bir dille, amacınıza uygun olarak doldurmak sitenizin daha fazla tıklanmasına ve amacınıza yönelik daha fazla dönüş almanıza yol açacak en büyük etkenlerden biridir. Bu içerikleri kendiniz de oluşturabilirsiniz veya bu içerikleri belirli kriterlere uygun şekilde yazacak yazarlar da bulabilirsiniz. Bu tamamen sizlere kalmış.

Blogunuzu Arama Motorları İçin Optimize Edin

Google, Yahoo, Bing gibi arama motorlarının sizin sitenize ulaşabilmesi ve yapılan aramalarda sizin sitelerinizi önermesi için arama motoru optimizasyonu (SEO) denilen bir dizi işlemin yapılması gerekir. Bu SEO işlemleri, anahtar kelime çalışmaları ve meta etiketi çalışması olarak kabaca ikiye ayrılır. Bu çalışmaların titizlikle yapılması internet sitenizin popülerleşmesi için oldukça önemlidir. Bu konuda bir uzmandan yardım almanızı şiddetle öneriyoruz.

Önemli: Blog açmak aslında için en basit kısmını oluşturmaktır, önemli olan açılan bloğu güncel tutmak, kaliteli içerikler ile geliştirmek ve gösterim alabilmesi için seo çalışmalarına mümkün olduğunca ağırlık vermektir.

Sitenizin Reklamını Yapın:

Sosyal medya, Google reklamları ve birçok diğer yöntemi kullanarak sitenizin birçok insana ulaştığından emin olun. Ne kadar kişiye ulaşırsanız sitenizle yapabileceğiniz şeyler de o kadar artacağı için, sitenin reklamını yapmak en az siteyi kurmak kadar önemlidir. Sitenizin konusuna ve amacına göre seçeceğiniz farklı platformlarda (Facebook, Instagram, Twitter, Reddit vb.) yapacağınız reklamlar orta ve uzun vadede size birçok yarar sağlayacak.

Blogunuzdan Para Kazanın (Opsiyonel):

Parasallaştırma (monetization) internette içerik üretmenin en büyük amaçlarından birisidir. Ürettiğiniz içeriklerin orijinalliği, kaliteli oluşu ve popülerliği sizin bu içeriklerden para kazanmanıza yol açarak, daha fazla üretmeniz için bir motivasyon kaynağı olabilir ve blogunuzu bir gelir kapısı haline getirebilir. Blogunuzu parasallaştırmanın en iyi yöntemlerinden birisi ise reklam almaktır. Google Ads, Mediavine ve Adthrive gibi reklam şirketleri, blogunuzun popülerliğiyle doğru orantılı olarak artan reklam gelirleri sağlayabilir. Buna ek olarak satış ortaklığı (affiliate), doğrudan satış yapmak, sponsorlu içerikler paylaşmak gibi parasallaştırma yöntemleri de mevcut.

Blog Kurmak Masraflı Bir İş Midir? Ortalama Blog Kurulum Masrafları Ne Kadardır?

Blog kurmak, gelecek aylarda getirisi düşünüldüğünde oldukça maliyeti düşük bir girişimdir. Domain, host ( web barındırma alanı) başlangıç için yeterli olabilir ancak gerek görsel tasarım için gerek seo alt yapısı için belirli bir bütçe ayırmak girişiminizin başarılı olmasında önemli bir paya sahip olacaktır.

Bu bölümde sizlere blog kurmak için gerekli maliyet kalemlerini bütçe seviyelerine göre anlatmaya çalışacağım.

Başlangıç Seviyesindeki Blog Maliyetleri

  • Domain: Alan Adı – Yıllık 9 dolar

İpucu: Google Domains ‘den domain alırsanız yıllık 75 tl gibi oldukça uygun fiyatlara domain kaydını yapabilirsiniz. Bu maliyet kaleminin her yıl olduğunu hatırlatmakta yarar var.

  • Host: Web Alanı barındırma hizmeti: Her yıl ödemeniz gereken sabit bir gider kalemidir. Yıllık 50 tl ile aylık 200 tl gibi çok değişken maliyetlerde olabilir. Doğru ilerleyen ve hızlı büyümek isteyen blog sahipleri için başlangıç aşamasında doğru bir firma ile ilerlemelerini tavsiye ederiz. Bağlantı sorunları yaşanan bir web sitesinin başarılı olma şansı yoktur. Host için Türkiye’de özellikle (Cenuta) gibi firmaları maliyet/verimlilik açısından değerlendirebilirsiniz.

İpucu: Eğer kısıtlı bir bütçe ile başlamak zorundaysanız ücretsiz blog servislerini kullanabilir ve gelir elde etme aşamasına geldiğinizde ücretli host servislerini kullanabilirsiniz.

İpucu 2: Eğer Türkçe bir blog açacaksanız TR’de yer alan bir sunucuyu tercih ediniz. Şayet yabancı bir blog açacaksanız bulunduğu ülkede yer alan host servislerini kullanmaya özen gösterin.

Gelir Amaçlayan Girişimciler

Gelir elde etmek ve hızla yükselmek isteyenler, blog sitesini açtıktan hemen sonra özellikle onPage seo dediğimiz site içi seo alt yapısının kusursuz olmasına özen göstermek zorunda. Eğer blog alt yapınız WordPress ise bunu sağlamak nispeten diğer blog sistemlerine göre çok daha basittir.

Rank Math, Yoast gibi site içi seo yapılandırma eklentileri ve LiteSpeed, Wp Rocket gibi hız optimizasyon eklentileri ile ortalama 5-10 saatlik bir çalışma ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Bu iki eklentinin lisans fiyatları Türkiye ajanslarından satın alırsanız ( SeoPressTR) gibi, 105 tl gibi oldukça makul bir fiyata 1 yıl boyunca karşılayabilirsiniz.

Profesyonel Blog Siteleri

Düzenli olarak yayın geliri elde eden web siteleri daha yüksek gelir elde etmek için blog sitelerine yatırım yapmak zorundadırlar. Her bir amaç için farklı maliyet kalemleri olabilir.

  • İçerik üretimi
  • OnPage ve OffPage Seo ( iç ve dış seo çalışamaları)
  • Sosyal medya bağlantıları ve Pr

Kaliteli bir içerik her zaman organik hit sağlar ancak çoğu zaman daha fazlasını yapmak gerekir. Özellikle iyi yapılandırılmış birbirleri ile bağlantılı içerik ve sayfalar, içeriğinizin kalitesi ile doğru orantılı olarak sitenizin daha çok gösterim almasında bire bir etkilidir. Ayrıca organik olarak oluşan dış bağlantılar ve bunun yanından eklenen sponsorlu link alımları da sitenizin arama motorlarında daha üst sıralara çıkmasında oldukça etkili olacaktır.

Sosyal medyayı etkili ve doğru bir şekilde kullanan bloglar çok daha hızlı ve verimli sonuçlar alacaktır. Özellikle link paylaşılabilen Twitter, Facebook gibi sosyal medya alanlarında bir kitleye sahip olmak gösterim sayıları ile birlikte gelirlerinizin de önemli ölçüde artmasını sağlayabilir. Kategorinize odaklı dikey alanlarda bloğunuzun tanıtımını yapmak size her zaman fazlasıyla kazanç sağlayacaktır.

İpucu: İçerikleriniz ne kadar kaliteli olursa olsun, web siteniz ve oluşturduğunuz içerikler güncellenmiyorsa içeriğinizin arama motorlarındaki sıralaması zamanla düşecektir. Bunu engellemek için içeriklerinizi her zamankinden daha fazla güncel tutmalı dahası bunu bir plan dahilinde yapmalısınız. Güncellenen içeriklerinizi sosyal medya ve dış bağlantılarla destekleyebilirseniz, çok yüksek ziyaretçi sayılarını 6 ay gibi kısa sürelerde bile yakalamanız mümkün olabilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu